This page is hosted for free by cba.pl. Are you the owner of this page? You can remove this message and unlock many additional features by upgrading to PRO or VIP hosting for just 5.83 PLN!
Want to support this website? Click here and add some funds! Your money will then be used to pay for any of our services, including removing this ad.
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Strona Julii Kazimierczak o GAM

GAM (GLOBAL ASTRONOMY MONTH)

Autor: Julia Kazimierczak – autorka pracy pt.: ”The violin comet”.

Strona powstała w czerwcu 2012 roku jako zaliczenie zajęć z informatyki. Po zaliczeniu zajęć strona autorki została wkomponowana w serwis internetowy SN2012GAM.

Miesiąc kwiecień od kilku lat jest Globalnym Miesiącem Astronomii ustanowionym przez astronomów z całego świata. W dniu 28 kwietnia około godz. 20.00 (czasu polskiego) rozpoczęła się oficjalna transmisja „IMAGE MOON BOUNCE ”. Wysłano ponad 50 zdjęć i rysunków z Ziemi na Księżyc w postaci fal elektromagnetycznych. Zdjęcia te zostały wysłane z Polski, z Kotliny Kłodzkiej przez kłodzką grupę EME. Nadawcą zdjęć i koordynatorem zadań technicznych po polskiej stronie był dr Armand Budzianowski, pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego. Dokonał tego dzięki ścisłej współpracy z innymi radioamatorami – specjalistami: Andrzejem Masłowskim, Jarkiem Matusznym i Pawłem Masłowskim. Fale radiowe odbiły się od powierzchni Księżyca i bardzo osłabione wróciły w stronę Ziemi. Sygnały były tak słabe, że czuły radioteleskop o średnicy czaszy 25m, CAMRAS w Holandii w miejscowości Dwingeloo mógł odebrać te odbite od Księżyca fale. Fale te po rozkodowaniu przestawiały odbity obraz mojego rysunku oraz rysunków pozostałych uczestników eksperymentu naukowego. Mój rysunek pt.” The Violin Comet” rozpoczął oficjalną transmisję internetową, którą zamieszczam poniżej.

Kierownikiem całego projektu jest włoska artystka Daniela de Paulis, która ścisłe współpracuje z radioamatorami pracującymi w radioteleskopie w Holandii. Kierownikiem projektu w radioteleskopie w Dwingeloo jest Jan van Muijlwijk. W czasie półtoragodzinnej prezentacji internetowej na żywo tych najnowocześniejszych możliwości technicznych transmisji obrazu przez Księżyc przesłano prace z całego świata nadesłane na konkurs GAM 2012! W czasie transmisji pojawiły się trzy prace z Polski. Doświadczenie to miało na celu udowodnienie, że możliwe jest:

  • wysłanie zdjęć z Ziemi na Księżyc.
  • odbicie zdjęć od powierzchni Księżyca (pierwszy raz dokonano tego na początku 2010 roku)
  • odbiór odbitych zdjęć przez radioteleskop (przystosowanie radioteleskopu do zadań amatorskich)
  • porównanie/analiza obu zdjęć po ich zeskanowaniu.
  • pokaz artystyczny

Pracę podczas emisji i odbioru zdjęć nagrywano za pomocą kamer. Fragment zapisu z tych rejestracji przedstawiony jest w poniższym linku http://www.youtube.com/watch?v=-6-a8ygDKrA – Summary of the live OPTICKS Moon Bounce event on April 28. Film ten przedstawia wszystkie nadane i odebrane prace w czasie samego wydarzenia transmitowanego na żywo przez Internet.

Prezentacja 3 zdjęć biorących udział w eksperymencie jest przedstawiona na wystawie w Zespole Szkół nr 1 w Kole. Obok mojego zdjęcia można zobaczyć zdjęcie logo ZS1 Koło oraz zdjęcie Mariki z kl.1 SP2 pt. „Plastuś”. Zdjęcia aktualnie można obejrzeć na korytarzu szkoły od 8.00 – 17.00.

TVK w Kole nagrała materiał o prowadoznych projektach 2012 w ZS1 w Kole. W omawianym jednym z tych projektów
jest materiał z naszymi obrazkami i zdjęciami.

Galeria MoonKAM w Zespole Szkół nr 1 w Kole.  Credits to: NASA/Caltech-JPL/MIT/SRS (GRAIL), Sally Ride Science/University of California in San Diego (MoonKAM)

Galeria MoonKAM w Zespole Szkół nr 1 w Kole.
Credits to: NASA/Caltech-JPL/MIT/SRS (GRAIL), Sally Ride Science/University of California in San Diego (MoonKAM)

Galeria obrazów odbitych od Księżyca na korytarzy szkolnym Zespołu Szkół nr 1 w Kole. Credits to: Daniela de Paulis, www.opticks.info, CAMRAS www.camras.nl, Hands-On Universe, Europe, www.euhou.net, kłodzka grupa EME, ariss.pzk.org.pl. Dalsze wykorzystanie zgodnie z licencją Creative Commons

Galeria obrazów odbitych od Księżyca na korytarzy szkolnym Zespołu Szkół nr 1 w Kole. Credits to: Daniela de Paulis, www.opticks.info, CAMRAS www.camras.nl, Hands-On Universe, Europe, www.euhou.net, kłodzka grupa EME, ariss.pzk.org.pl. Dalsze wykorzystanie zgodnie z licencją Creative Commons

Praca Julii Kazimierczak pt.: "The violin comet" rozpoczęła 28 kwietnia oficjalną transmisję internetową "Image Moon Bounce" GAM 2012. Credits to: Daniela de Paulis, www.opticks.info, CAMRAS www.camras.nl, Hands-On Universe, Europe, www.euhou.net, kłodzka grupa EME, ariss.pzk.org.pl. Dalsze wykorzystanie zgodnie z licencją Creative Commons.

Praca Julii Kazimierczak pt.: „The violin comet” rozpoczęła 28 kwietnia oficjalną transmisję internetową „Image Moon Bounce” GAM 2012. Credits to: Daniela de Paulis, www.opticks.info, CAMRAS www.camras.nl, Hands-On Universe, Europe, www.euhou.net, kłodzka grupa EME, ariss.pzk.org.pl. Dalsze wykorzystanie zgodnie z licencją Creative Commons.
Autor zdjęcia: Julia Kazimierczak. Credits to: NASA/Caltech-JPL/MIT/SRS (GRAIL), Sally Ride Science/University of California in San Diego (MoonKAM)

Autor zdjęcia: Julia Kazimierczak. Credits to: NASA/Caltech-JPL/MIT/SRS (GRAIL), Sally Ride Science/University of California in San Diego (MoonKAM)

 Sposób wykonania eksperymentu:

Obrazy były linia po linii zamieniane na falę akustyczną która była nakładana na fali elektromagnetycznej (radiowej – o długości fali 23 cm), i wysłana w kierunku Księżyca przez kłodzką grupę EME (Earth -Moon – Earth, czyli Ziemia – Księżyc – Ziemia). Fale te poruszały się z szybkością 300 000 km/s, pokonując odległość z Ziemi do Księżyca – 385 000 km w ciągu 1,283 sekundy. Każda część zeskanowanego rysunku wysłana na Księżyc i odbita od jego powierzchni pokonała odległość 770 000 km w ciągu ok. 2,6 sekundy.

Ciekawostki:

Miłą niespodzianką był fakt, że Daniela de Paulis przysłała z Rzymu do Koła wydrukowane na papierze formatu A4 trzy zdjęcia odbite od Księżyca wraz z ich osobistym opisem.

Najciekawsze jest to, że odebrana na Ziemi fala nadal podróżuje w przestrzeni kosmicznej z szybkością światła.

Dodatkowe informacje znajdują się na znajdują się na następujących stronach internetowych:

www.vmb.arisspolska.info

ariss.pzk.org.pl

www.opticks.info

Kurier Kolski (kwiecien 2012) Dziś niezwykłe wydarzenie – video

Kurier Kolski (maj 2012) Polscy radioamatorzy dzieciom

SN 2012 GAM, czyli z Polski na Księżyc i z powrotem (ze zdjęciami i wideo)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>