Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

miniSAT

minisat_logo

 (http://www.minisat.pl/)

Z literatury dowiadujemy się, że temperatura na wysokości kilkunastu kilometrów nad Ziemią może obniżyć się nawet do około -60 st. C. Zaczyna się tam warstwa o większym stężeniu ozonu – gazu odpowiedzialnego za pochłanianie promieniowania UV ze Słońca i tym samym chroniąca planetę przed szkodliwym promieniowaniem. Gęstość powietrza na tej wysokości też jest znacznie mniejsza niż na Ziemi na poziomie morza.

Ale czy jest tak tam naprawdę?

Czy panujące tam warunki pozwalają na przetrwanie nasion w takich warunkach?

Jak te warunki wpłyną na kiełkowanie i wzrost roślin?

Czy panujące ciśnienie w przestrzeni okołoziemskiej rozerwie bąbelki w folii bąbelkowej?

Na zdjęciu uczniowie w szkole w Górsku w ramach zajęć przygotowujących do lotu miniSAT, który miał miejsce 11 maja 2013 roku z Górska.

Na te inne pytania można samemu otrzymać odpowiedź wykonując w przestrzeni okołoziemskiej własny eksperyment w kapsule balonu stratosferycznego. Niestety lot balonu oraz przechwycenie kapsuły nie należy do najtańszych przedsięwzięć, a dodatkowo wymaga wielu pozwoleń. Z pomocą przychodzi MiniSAT – eksperyment przeznaczony dla dzieci i młodzieży. MiniSAT to kapsułka po jajku z niespodzianką wypełniona materiałem badawczym ucznia. W Polsce eksperyment pomaga zrealizować Fundacja Copernicus Project organizując loty balonów stratosferycznych kilka razy w roku. Niektóre z lotów balonów to dedykowane misje, realizowane specjalnie na potrzeby miniSAT.

W dniach 4-6 X 2013 roku odbędzie się w Łowiczu, III Ogólnopolska Konferencja Uczestników Programu Edukacyjnego ARISS (Amateur Radio on the International Space Station, ariss.pzk.org.pl). Jest ona zorganizowana w ramach obchodów Ogólnoświatowego Tygodnia Przestrzeni Kosmicznej. Partnerem tej konferencji jest Fundacja Copernicus Project, która w Sobotę 5 X 2013 wypuszcza balon stratosferyczny dedykowany do eksperymentu miniSAT.

Aby zrealizować własny eksperyment podczas lotu z Łowicza w ramach Światowego Tygodnia Przestrzeni Kosmicznej, należy zapoznać się z założeniami programu miniSAT (www.minisat.pl). Można również poprosić o przykładowy konspekt opracowany przez Fundację Copernicus Project, pisząc na adres abmasador@aminisat.pl.

Następnie należy przygotować krótki opis eksperymentu i wysłać zgłoszenie eksperymentu najpóźniej do 4 września 2013: http://www.minisat.pl/zgloszenie.php.

Im szybciej się dokona się rejestracji, tym lepiej dla młodego eksperymentatora. Każde zaakceptowane zgłoszenie powinno być potwierdzone przez Fundację. miniSAT musi najpóźniej dotrzeć do organizatorów do 27 września 2013 roku, lub w przypadku osobistego uczestnictwa w starcie balonu miniSAT można dostarczyć go 4 X 2013 roku, ale i tak do 27 września należy zgłosić do Fundacji informację o dokładnej wadze ładunku.

Opisane miniSATy wysyłała się na adres:

Fundacja Copernicus Project
Rozgarty, Sarnia 12B;
87-134 Zławieś Wielka.

Po locie Fundacja odsyła kapsułki miniSAT do ich właścicieli.

Fundacja w podziękowaniu za wykonanie lotu prosi uczestników, aby podzielili się wynikami eksperymentu ze społecznością miniSAT pisząc na adres: minisat@minisat.pl.

Ponadto warto dołączyć się do mediów społecznościach:

Powyższy tekst to zapowiedź artykułu w czasopiśmie AstroNautilus. Zapraszamy do lektury całego artykułu.

A tu materiał filmowy o lotach balonowych Copernicus Project: